Linköping eller Umeå?
Antagningspoäng, antal sökande och söktryck för de program som finns vid båda lärosätena, jämförda sida vid sida.
Linköpings universitet hade 160 program och 637 fristående kurser med statistik, och Umeå universitet 207 program och 2 856 kurser. Umeå universitet hade flest sökande totalt: 191 416 mot 115 619.
13 program finns vid båda och har betygs- eller HP-urval. Av de 12 program vi kan jämföra hade Linköpings universitet den högre antagningsgränsen i 9 och Umeå universitet i 2; 1 var lika. Störst skillnad i BI-gräns var det på arbetsterapeutprogrammet: 13,54 vid Linköping mot 15,89 vid Umeå. Skillnaderna är ofta små, och vilket lärosäte som är svårast att komma in på avgör sällan vilket som passar dig bäst: ort, upplägg och inriktning skiljer sig också.
Sida vid sida
| Linköping | Umeå | |
|---|---|---|
| Program | 160 | 207 |
| Fristående kurser | 637 | 2 856 |
| Sökande totalt | 115 619 | 191 416 |
| Program vid båda | 13 | |
| Sökande per antagen, program vid båda | 16,8 | 13,7 |
| Högre gräns i | 9 program | 2 program |
| Största orter | Linköping, Norrköping, Jönköping, Nyköping | Umeå |
Alla program vid Linköpings universitet · Alla program vid Umeå universitet
Samma program vid båda
Sorterat på antal sökande| Program | Linköping | Umeå | Högst gräns | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BI | HP | Sökande | BI | HP | Sökande | ||
| Läkarprogrammet Programsidor: Linköping · Umeå | 21,56 | 1,65 | 5 058 | 21,30 | 1,60 | 4 737 | Linköping |
| Civilekonomprogrammet Programsidor: Linköping · Umeå | 19,58 | 1,35 | 4 033 | 17,85 | 1,05 | 1 406 | Linköping |
| Psykologprogrammet Programsidor: Linköping · Umeå | 21,04 | 1,50 | 2 578 | 20,95 | 1,45 | 1 828 | Linköping |
| Civilingenjör i industriell ekonomi Programsidor: Linköping · Umeå | 21,04 | 1,65 | 2 848 | 19,85 | 1,50 | 779 | Linköping |
| Sjuksköterskeprogrammet Programsidor: Linköping · Umeå | 18,46 | 1,05 | 2 188 | 17,02 | 0,85 | 1 358 | Linköping |
| Socionomprogrammet Programsidor: Linköping (Norrköping) · Umeå | 18,30 | 0,90 | 1 999 | 17,30 | 0,70 | 1 139 | Linköping |
| Fysioterapeutprogrammet Programsidor: Linköping · Umeå | 18,23 | 1,05 | 1 178 | 17,26 | 0,90 | 735 | Linköping |
| Civilingenjör i teknisk fysik Programsidor: Linköping · Umeå | 20,05 | 1,50 | 940 | 19,52 | 1,40 | 460 | Linköping |
| Arbetsterapeutprogrammet Programsidor: Linköping (Norrköping) · Umeå (Umeå · Distans) | 13,54 | 0,35 | 403 | 15,89 | 0,40 | 883 | Umeå |
| Biomedicinska analytikerprogrammet Programsidor: Linköping · Umeå | 16,58 | 1,05 | 432 | Alla antogs | Alla antogs | 248 | Linköping |
| Logopedprogrammet Programsidor: Linköping · Umeå (Umeå · Distans) | Alla antogs | Alla antogs | 248 | 12,53 | Alla antogs | 177 | Umeå |
| Förskollärarprogrammet Programsidor: Linköping (Norrköping) · Umeå | Alla antogs | Alla antogs | 262 | Alla antogs | Alla antogs | 161 | Lika |
| Yrkeslärarprogrammet Programsidor: Linköping (Linköping · Distans · halvfart) · Umeå (Umeå · Distans · halvfart) | Alla antogs | – | 219 | – | – | 121 | Går inte att jämföra |
Civilingenjörsprogrammen heter olika vid lärosätena och har parats ihop efter inriktning. Kursplaner och profiler kan skilja sig.
Var är det svårast att komma in?
Av de 12 program vi kan jämföra hade Linköpings universitet den högre antagningsgränsen i 9 och Umeå universitet i 2; 1 var lika.
| Område | Jämförda | Linköping | Umeå | Lika |
|---|---|---|---|---|
| Vård och hälsa | 7 | 5 | 2 | 0 |
| Teknik och data | 2 | 2 | 0 | 0 |
| Lärare och språk | 2 | 0 | 0 | 1 |
| Ekonomi och ledarskap | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Juridik och samhälle | 1 | 1 | 0 | 0 |
- Arbetsterapeutprogrammet: Umeå +2,35 i BI-gräns
- Civilekonomprogrammet: Linköping +1,73 i BI-gräns
- Sjuksköterskeprogrammet: Linköping +1,44 i BI-gräns
- Civilingenjör i industriell ekonomi: Linköping +1,19 i BI-gräns
- Socionomprogrammet: Linköping +1,00 i BI-gräns
Söktryck över tid
Sedan HT 2019 har antalet sökande till de 11 program som funnits vid båda alla år ökat med 24,8 % vid Linköpings universitet och ökat med 10,2 % vid Umeå universitet. Diagrammet visar samma 11 program varje år, så att nya eller nedlagda program inte påverkar kurvan.
- Linköpings universitet
- Umeå universitet
Visa som tabell
| Termin | Linköpings universitet | Umeå universitet |
|---|---|---|
| HT 2019 | 17 417 | 11 776 |
| HT 2020 | 20 210 | 14 510 |
| HT 2021 | 21 726 | 15 503 |
| HT 2022 | 18 800 | 12 649 |
| HT 2023 | 17 456 | 11 027 |
| HT 2024 | 18 882 | 11 334 |
| HT 2025 | 20 015 | 12 292 |
| HT 2026 | 21 735 | 12 972 |
Fler program vid båda, utan betygsurval
Främst masterprogram, där urvalet görs på tidigare studier och poängen inte går att jämföra mellan lärosäten.
Jämför med alla lärosäten
Vanliga frågor
Är det svårare att komma in på Linköping eller Umeå?
Det beror på programmet. Av de 12 program vi kan jämföra hade Linköpings universitet den högre antagningsgränsen i 9 och Umeå universitet i 2; 1 var lika. Jämförelsen gäller lägsta antagna meritvärde i urvalsgrupp BI (gymnasiebetyg) HT 2026, eller HP när BI saknas.
Var är läkarprogrammet svårast att komma in på, Linköping eller Umeå?
HT 2026 var BI-gränsen 21,56 vid Linköpings universitet och 21,30 vid Umeå universitet, och HP-gränsen 1,65 respektive 1,60. Gränsen var alltså högre vid Linköpings universitet.
Vilket lärosäte har flest sökande, Linköping eller Umeå?
Umeå universitet hade 191 416 sökande och Linköpings universitet 115 619, summerat över alla program och kurser den senaste terminen de gavs. En person kan söka flera utbildningar och räknas då flera gånger.
Vilka program finns vid både Linköping och Umeå?
13 program med betygs- eller HP-urval finns vid båda och går att jämföra direkt, till exempel läkarprogrammet, civilekonomprogrammet, psykologprogrammet, civilingenjör i industriell ekonomi. Dessutom finns 4 gemensamma program utan betygsurval, främst masterprogram.
Hur har ni jämfört programmen?
Vi jämför samma utbildning vid båda lärosätena: program i samma jämförelsegrupp (samma examen och namn) och, för civilingenjörer och liknande, program med samma inriktning men olika namn. Finns flera varianter väljer vi campus och helfart med flest sökande. Siffrorna är UHR:s antagningsstatistik för HT 2026, urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, HT 2026, urval 2, uppdaterad 16 oktober 2026. Gränsen är det lägsta meritvärde som räckte för en plats och säger inget om utbildningens kvalitet. Läs mer om hur vi räknar.