Göteborg eller Lund?
Antagningspoäng, antal sökande och söktryck för de program som finns vid båda lärosätena, jämförda sida vid sida.
Göteborgs universitet hade 276 program och 2 082 fristående kurser med statistik, och Lunds universitet 304 program och 1 768 kurser. Lunds universitet hade flest sökande totalt: 248 236 mot 208 777.
12 program finns vid båda och har betygs- eller HP-urval. Av de 12 program vi kan jämföra hade Lunds universitet den högre antagningsgränsen i 11 och Göteborgs universitet i 1. Störst skillnad i BI-gräns var det på logopedprogrammet: 15,47 vid Göteborg mot 18,13 vid Lund. Skillnaderna är ofta små, och vilket lärosäte som är svårast att komma in på avgör sällan vilket som passar dig bäst: ort, upplägg och inriktning skiljer sig också.
Sida vid sida
| Göteborg | Lund | |
|---|---|---|
| Program | 276 | 304 |
| Fristående kurser | 2 082 | 1 768 |
| Sökande totalt | 208 777 | 248 236 |
| Program vid båda | 12 | |
| Sökande per antagen, program vid båda | 24,1 | 28,5 |
| Högre gräns i | 1 program | 11 program |
| Största orter | Göteborg, Bengtsfors, Varberg | Lund, Malmö, Helsingborg |
Alla program vid Göteborgs universitet · Alla program vid Lunds universitet
Samma program vid båda
Sorterat på antal sökande| Program | Göteborg | Lund | Högst gräns | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BI | HP | Sökande | BI | HP | Sökande | ||
| Juristprogrammet Programsidor: Göteborg · Lund | 20,80 | 1,40 | 6 582 | 21,82 | 1,60 | 6 715 | Lund |
| Läkarprogrammet Programsidor: Göteborg · Lund | 21,88 | 1,70 | 5 431 | 22,26 | 1,80 | 5 201 | Lund |
| Ekonomie kandidatprogram Programsidor: Göteborg · Lund | 19,90 | 1,35 | 5 037 | 21,04 | 1,50 | 5 579 | Lund |
| Socionomprogrammet Programsidor: Göteborg · Lund | 19,14 | 1,05 | 5 123 | 19,90 | 1,15 | 3 121 | Lund |
| Sjuksköterskeprogrammet Programsidor: Göteborg · Lund | 19,05 | 1,20 | 3 914 | 19,75 | 1,25 | 3 381 | Lund |
| Psykologprogrammet Programsidor: Göteborg · Lund | 21,56 | 1,60 | 3 728 | 21,98 | 1,70 | 3 243 | Lund |
| Fysioterapeutprogrammet Programsidor: Göteborg · Lund | 19,70 | 1,25 | 1 979 | 19,90 | 1,20 | 1 534 | Lund |
| Röntgensjuksköterskeprogrammet Programsidor: Göteborg · Lund | 17,81 | 0,95 | 1 025 | 17,45 | 0,90 | 831 | Göteborg |
| Arbetsterapeutprogrammet Programsidor: Göteborg · Lund | 16,51 | 0,65 | 842 | 17,59 | 0,85 | 628 | Lund |
| Logopedprogrammet Programsidor: Göteborg · Lund | 15,47 | 0,55 | 405 | 18,13 | 1,00 | 424 | Lund |
| Audionomprogrammet Programsidor: Göteborg · Lund | 15,45 | 0,45 | 385 | 17,45 | 1,00 | 372 | Lund |
| Sjukhusfysikerprogrammet Programsidor: Göteborg · Lund | Alla antogs | Alla antogs | 126 | 18,59 | 1,40 | 186 | Lund |
Var är det svårast att komma in?
Av de 12 program vi kan jämföra hade Lunds universitet den högre antagningsgränsen i 11 och Göteborgs universitet i 1.
| Område | Jämförda | Göteborg | Lund | Lika |
|---|---|---|---|---|
| Vård och hälsa | 9 | 1 | 8 | 0 |
| Juridik och samhälle | 2 | 0 | 2 | 0 |
| Ekonomi och ledarskap | 1 | 0 | 1 | 0 |
- Logopedprogrammet: Lund +2,66 i BI-gräns
- Audionomprogrammet: Lund +2,00 i BI-gräns
- Ekonomie kandidatprogram: Lund +1,14 i BI-gräns
- Arbetsterapeutprogrammet: Lund +1,08 i BI-gräns
- Juristprogrammet: Lund +1,02 i BI-gräns
Söktryck över tid
Sedan HT 2019 har antalet sökande till de 11 program som funnits vid båda alla år ökat med 32 % vid Göteborgs universitet och ökat med 32,5 % vid Lunds universitet. Diagrammet visar samma 11 program varje år, så att nya eller nedlagda program inte påverkar kurvan.
- Göteborgs universitet
- Lunds universitet
Visa som tabell
| Termin | Göteborgs universitet | Lunds universitet |
|---|---|---|
| HT 2019 | 25 551 | 23 089 |
| HT 2020 | 31 733 | 27 651 |
| HT 2021 | 32 925 | 28 864 |
| HT 2022 | 28 805 | 26 060 |
| HT 2023 | 27 509 | 25 642 |
| HT 2024 | 29 700 | 28 000 |
| HT 2025 | 29 508 | 29 229 |
| HT 2026 | 33 735 | 30 587 |
Fler program vid båda, utan betygsurval
Främst masterprogram, där urvalet görs på tidigare studier och poängen inte går att jämföra mellan lärosäten.
- Hälso- och sjukvårdskuratorsprogrammet
- Konstnärligt kandidatprogram i fri konst
- Konstnärligt kandidatprogram i musik, jazz
- Konstnärligt masterprogram i fri konst
- Konstnärligt masterprogram i musik, Komposition
- Masterprogram i folkhälsovetenskap
- Masterprogram i mänskliga rättigheter
- Masterprogram i socialt arbete
- Masterprogram i sociologi
- Specialistsjuksköterska, anestesisjukvård
- Specialistsjuksköterska, distriktssköterska
- Specialistsjuksköterska, intensivvård
- Specialistsjuksköterska, operationssjukvård
Jämför med alla lärosäten
Vanliga frågor
Är det svårare att komma in på Göteborg eller Lund?
Det beror på programmet. Av de 12 program vi kan jämföra hade Lunds universitet den högre antagningsgränsen i 11 och Göteborgs universitet i 1. Jämförelsen gäller lägsta antagna meritvärde i urvalsgrupp BI (gymnasiebetyg) HT 2026, eller HP när BI saknas.
Var är läkarprogrammet svårast att komma in på, Göteborg eller Lund?
HT 2026 var BI-gränsen 21,88 vid Göteborgs universitet och 22,26 vid Lunds universitet, och HP-gränsen 1,70 respektive 1,80. Gränsen var alltså högre vid Lunds universitet.
Var är juristprogrammet svårast att komma in på, Göteborg eller Lund?
HT 2026 var BI-gränsen 20,80 vid Göteborgs universitet och 21,82 vid Lunds universitet, och HP-gränsen 1,40 respektive 1,60. Gränsen var alltså högre vid Lunds universitet.
Vilket lärosäte har flest sökande, Göteborg eller Lund?
Lunds universitet hade 248 236 sökande och Göteborgs universitet 208 777, summerat över alla program och kurser den senaste terminen de gavs. En person kan söka flera utbildningar och räknas då flera gånger.
Vilka program finns vid både Göteborg och Lund?
12 program med betygs- eller HP-urval finns vid båda och går att jämföra direkt, till exempel juristprogrammet, läkarprogrammet, ekonomie kandidatprogram, socionomprogrammet. Dessutom finns 13 gemensamma program utan betygsurval, främst masterprogram.
Hur har ni jämfört programmen?
Vi jämför samma utbildning vid båda lärosätena: program i samma jämförelsegrupp (samma examen och namn) och, för civilingenjörer och liknande, program med samma inriktning men olika namn. Finns flera varianter väljer vi campus och helfart med flest sökande. Siffrorna är UHR:s antagningsstatistik för HT 2026, urval 2.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, HT 2026, urval 2, uppdaterad 16 oktober 2026. Gränsen är det lägsta meritvärde som räckte för en plats och säger inget om utbildningens kvalitet. Läs mer om hur vi räknar.